Teejuht roheliste smuutide maailma

Teejuht roheliste smuutide maailma

Sellest ajast peale, kui ma sain endale suvel väga hea ja võimsa blenderi (Blendtec), on see olnud minu kõige-kõige lemmikum köögitarvik. Sellega saab teha väga erinevaid toortoite, magustoite jms. Ja muidugi smuutisid. Olen smuutidest lihtsalt vaimustuses. Smuutide valmistamine on lihtne, kiire ja mis kõige olulisem – ülitervislik. Tervislike smuutide all pean ma silmas eelkõige nö rohelisi smuutisid.

Mis on roheline smuuti?

Roheline smuuti ei pea tähendama vastiku muru maitsega rohelist löga (tavaliselt meenub just selline ollus rohelist smuutit mainides). Roheliseks smuutiks üldiselt võib nimetada kõiki smuutisid, mille koostises on vaid taimsed saadused, ehk marjad, puuviljad köögiviljad, pähklid, seemned ja see sisaldab vähemalt 40% rohelisi leht-ja köögivilju. Ja see ei pea välja nägema üldsegi roheline :). Roheline smuuti ei sisalda jogurtit, keefiri, jäätist ega muid loomseid saadusi. Imemaitsvaid rohelisi smuutisid saab kombineerides marju roheliste lehtviljadega. Ka kõige suurem rohelise vihkaja ei tunne mustikasmuutisse lisatud kimbukese spinati maitset. Ei usu? Proovi järgi. Ka lapsed joovad neid smuutisid suurima heameelega.

Milleks lisada rohelisi lehtvilju smuutidele?

Kõigi uuemate uuringute järgi on just tumerohelised lehtviljad need, mida me peaksime tarbima suurtes kogustes. Need varustavad meie keha väga paljude erinevate toitainetega. Kuid palju me tegelikkuses igapäevaselt tarbime tumerohelisi lehtvilju ja köögivilju? Optimaalne kogus oleks 2 suurt kimpu (u 500g) rohelisi lehtköögivilju päevas + 5 peotäit puu- ja juurvilju. Seda kogust polegi nii lihtne ära tarbida. Siinkohal ongi heaks abimeheks smuutid.

Kuidas alustada?

Kui soovid alustada roheliste smuutide tarbimisega, siis kõige parem on proovida esialgu hästi lihtsaid ja maitselt magusaid retsepte, kuhu lisad vähehaaval rohelisi lehtköögivilju, seda kogust vähehaaval suurendades.

Parim vahekord puuviljade ja marjade ning rohelise köögivilja suhtes on esialgu 80% marju/puuvilju ja 20% rohelisi lehtvilju/köögivilju. Hiljem võiks see vahekord olla 60-40 või veelgi rohkem rohelise kasuks. Lisa vett vastavalt soovile.
Rohelistest lehtköögiviljadest on alustuseks kõige sobilikum spinat, mis on neutraalse ja pehme maitsega. Julgelt võib kasutada ka külmutatud spinatit. Edaspidi võid julgelt proovida ka rucolat, lehtpeeti (väga mõnusa maitsega) ja ka tavalisi peedipelseid, porgandipealseid, võilille ja naadi lehti, brokkolit ja brokkoli lehti, lehtkapsast jms. Suurepärase kreemja tekstuuri saad kui lisad smuutile banaani, avokaadot, mangot. Banaan ja mango lisavad ka magusat maitset. Vajadusel kasutan smuuti magustamiseks ka mett, agaavi siirupit, yacon pulbrit ning lucuma pulbrit, mõnikord ka mangopüreed.

Rohelised smuutid võivad teha tõelist imet sinu tervisega! Loe pikemalt smuutide kasulikkusest sellest postitusest.

Lihtne maasika smuuti:

1/2 tass maasikaid (sobivad ka külmutatud)
1 pirn
1/2 banaani
suur peotäis spinatit või muud rohelist
veidi sidruni või laimi mahla
2 tassi vett
Blenderda ja naudi!

Soovid õppida valmistama smuutisid? Telli smuuti töötuba tööle, koju või peole. Rohkem infot aadressil food@eevarelli.com