18 põhjust, miks me kõik vajaksime veidi Macat oma ellu!

18 põhjust, miks me kõik vajaksime veidi Macat oma ellu!

Mis imeasi on Maca?

Maca juurt on kasutatud aastatuhandeid Andide põliselanike poolt toidu ja ravimina ning maca on siiani üks maailma kõige võimsamad supertoite. Maca on kõige kõrgemal kasvav söödav taim maakeral. Just oma kasvukoha tõttu keerulistes ja rasketes tingimustes kõrgel Andides on see taim kujunenud vintskeks, vastupidavaks ja hästi kohanevaks ja seda mitte vaid ellujäämise tarbeks vaid ka hästi ja jõudsalt kasvamiseks. Ma ei tea kuidas on lood sinuga kuid mina tahan olla see – hästi kohanev, vintske ja vastupidav – vaatamata meie keerulisele, kiirele ja stressirikkale elule, soovin hästi kohaneda meie muutuva keskonnaga. Kui me suudame tasakaalustada oma meeleolu ja energiataset, siis kõik muu meie kehas tasakaalustub samuti. Meie stressi tajumine väheneb isegi ilma et väljaspool, keskonnas või meie elus midagi muutuks. See aga muudab meid õnnelikumaks, rahulikumaks, stabiilsemaks ja tugevamaks. Väikese vaevaga saad suuri tulemusi. Me armastame sedasorti asju. Just seda maca aitabki teha – kohaneda keskonnatingimustega. Mitte stressiolukorrad pole need mis meid õnnetuks teevad vaid see, kuidas me neid tajume ja nende olukordadega toime tuleme. Seepärast vajaksimegi me kõik veidi Macat oma ellu! Lisaks sellele on macal veel tohutult pikk loetelu kasulikke omadusi, mis on tõestatud ka teaduslike uuringutega.

Maca juure kasulikud omadused:

 • Maca sisaldab aminohapet nimega türosiin, mis aitab uuendada endokriinsüsteemi nii naistel kui meestel. Türosiini sünteesitakse fenüülalaniinist inimkehas mis toetab ka närvisüsteemi tööd. Türosiin on närvivahendusainete eelkäija, näiteks noradrenaliini, dopamiini, adrenaliini, seetõttu toimib maca ka meeleolu tõstjana ning stressi leevendaja või isegi peletajana.
 • macal on positiivne mõju meie ajutegevusele (mälu, meeleolu ja kognitiivsed võimed) ja närvisüsteemile. Maca nimelt soodustab neurotransmitterite sujuvat ülekannet närvisünapsides ja just selle mehhanismi häired on enamasti depressiooni tekkepõhjuseks.
 • aitab taastada neerupeliste tööd, olles suureka abiks neerupeliste kurnatuse korral.
 • maca annab palju energiat, mis võib tuleneda tema võimest tõsta kasvuhormooni taset seerumis.
 • maca tõstab kehas kortisooli ja DHEA taset ning toimib seeviisi kroonilise kurnatuse vastaselt ja vähendab vananemise ilminguid.
 • tõstab efektiivselt libiidot ja viljakust nii naistel kui meestel.
 • toimib hormoonide tasakaalustajana ja aitab seeläbi nii menopausi aegsete vaevuste (kuumahood) kui ka PMS sündroomi (tujukõikumised) vaevuste vastu. Maca on ohutu ja keemiavaba alternatiiv hormoonravile – maca stimuleerib keha loomulike ja omaste hormoonide tööd!
 • võib suurendada rinnapiima kogust.
 • parandab sportlikku võimekust ja vastupidavust ning sisaldab taimseid steroole, olles seega asendamatu toitaine sportlaste menüüs.
 • märkimisväärselt kõrge vitamiinide ja mineraalide sisaldusega. Võib anda mõningate ainete puhul isegi kuni 100% nende päevasest soovitvast kogusest.
 • aktiviseerib hormooni nimega kaltsitoniin, mis pidurdab kaltsiumi vabanemist luudest, olles seega ideaalne abivahend osteoporoosi korral. Ainult hormoon kaltsitoniini mõju all omastab meie organism kaltsiumi, mida on aja närvi ning luukoe taastumiseks.
 • on eriliselt rikas asendamatute rasvhapete sisalduse poolest, sisaldab oleiin-ja linoleenhapet (oomega 9 ja oomega 3).
 • sisaldab märkimisväärselt 18-st aminohapet, millest 7 on asendamatud aminohapped (kokku on asendamatuid aminohappeid 9).
 • tõstab vitaalsust ja annab jõudu ka vanematele inimestele.
 • stimuleerib ja reguleerib endokriinsüsteemi
 • toetab immuunsüsteemi.
 • on rauapuudusaneemia vastase toimega, tõstab raua taset veres.
 • maca on naturaalselt rikas joodi allikas, mis on oluline meie endokriinsüsteemi tarbeks ning stimuleerib ka kilpnaarme tööd.

Viited teaduslikele uuringutele: http://www.macaspirit.com/science.htm

Kasutamine:

Soovitatav päevane kogus: 1tl-2 spl, 2-4 spl

Kasutamise viisid:

Sega maca jahu mahladesse, tervisekokteilidesse, smuutidele. Traditsiooniliselt on macat segatud ka erinevate soojade jookide hulka (kohv, tee, kakao). Imeliselt hästi sobib maca jogurti ja hapupiimaga. Toimib paksendajana. Maca kasutamist tasub alustada väikeste kogustega (1 tl) ja suurendada kogust tasapisi, et meie kehal oleks aega tutvuda uue toiduainega. Maca kasutamisel on soovitav teha paus korra kuus, et meie keha ei harjuks toiduainega liialt ja et selle mõju säiliks.

Lisaretsepte leiad siit.

Rasedus, imetamine ja lapsed

Rasedatele otseselt pole maca keelatud kuid tasub siiski olla ettevaatli kuna tegu siiski meie jaoks uue toiduainega, kui pole seda kasutanud just enne rasedust. Samas kuna maca toimib hormoonide tasakaalustajana, siis võib macast olla abi just peale rasedust, et leevendada sünnitusjärgset suurt hormoonide kõikumist, mis põhjustavad palju vaevusi: kuumahood, higistamine, tujukõikumised. Samuti võib see aidata suurendada rinnapiima kogust. Uuringuid pole tehtud kuna rasedate peal on see keelatud.

Ei soovitata alla 3. aastastele lastele, eelkõige selle liigselt ergutava mõju pärast. Samas võib see hoopis vastupidi mõjuda kui laps on liiga energiline. Siiski, alla 3. aastase laste puhul ettevaatust ja arvestage, et maca soovitav päevane annus on arvestatud täiskasvanu, umbes 70kg kehakaalu kohta. Seega vähendage kogust vastavalt kehakaalule!

PS! Minu 3 aastane poiss sööb seda tihtipeale jogurtiga, sest meie ju ka sööme, talle selle maitse meeldib ja mingeid negatiivseid kõrvalmõjusid ei ole mina täheldanud.

Hoiatus!

Kuna Maca sisaldab suures koguses joodi siis tuleks olla ettevaatlik kilpnäärme ületalitluse korral! Samuti peaksid ettevaatlikud olema isikud, kellel on kilpnäärme alatalitlus ja kes kasutavad selle leevendamiskes ravimeid, võib olla vajalik ravimiannuste vähendamine või hoopis ära jätmine.