Bakteritega rikastatud jogurtid toovad kasu asemel kahju?

Bakteritega rikastatud jogurtid toovad kasu asemel kahju?

Olen alati suhtunud teatud skepsisega probiootikumidega rikastatud jogurtitesse ja nende imetoimetesse ning nüüd olen oma kahtlustele taaskord veidi kinnitust saanud. Leidsin põneva artikli sellel teemal ning allpool leiad minu tõlke antud artiklist. Artikli originaalversioon asub siin.

Meie kehas on rohkem baktereid kui rakke. Võiks isegi öelda, et me oleme rohkem bakterid kui inimesed. Bakterid mõjutavad meie organismi sajal erineval moel.  Igapäevaselt tehakse järjest uusi avastusi sellest kuidas need väikesed mikroorganismid mõjutavad inimese füsioloogiat.

Enamike brobiootikumide ( “pro” tähendab “jaoks”, “biotic” tähendab “elu”) kasulikud omadused on tõeliselt mitmekülgsed. Kahjuks aga on nö “kasulikke” baktereid sisaldavates toitudes probiootikumide kvaliteet halb ning elusbakterite konsentratsioon madal. Enamasti on see üks suur müügitrikk. Üheks näiiteks on Activia jogurt Danonelt.

Activia kasutab oma toodetes baktereid nimega Bifidobacterium Animalis (B. Animalis ),  teada ka nime all Bifidus Regularis (antud nimetust kasutatakse hetkel rohkem). Taustainfoks niipalju, et bakterite liigid mida on leitud inimestel ei ole esindatud loomadel ja vastupidi. B. Animalis ( või B. Regularis) on aga loomade bakter. Seda leidub rottide, jäneste, kanade ja vasikate väljaheidetes ja kanalisatsioonis/heitvees. Jah, sa lugesid õigesti – bakteri kultuur Activias on saadud väljaheidetest.

Miks lisatakse just seda konkreetset liiki jogurtisse? 

Antud bakteriliik aitab tõepoolest ajutiselt kõhul läbi käia kuid siin on üks suur konks. B. Animalis ei ole meie soolestikus normaalselt esindatud ning on soolestikust läbi minev bakter, mitte püsielanik.  Uuringud on näidanud, et loomade probiootikumid (nagu on seda B. Animalis) võivad lausa välja tõrjuda meile omased, püsivad ning kasulikud soolebakterid.

Võib juhtuda, et tarbides B. Animalisega rikastatud Activia jogurtit võtab antud bakter sooles üle meile oluliste nö heade bakterite koha. See tähendab, et sel ajal kui sa kasutad Activiat siis võib su seedimine ja kõhu läbikäimine tõepoolest paraneda kuid pärast selle toote kasutamise lõpetamist võivad tekkida hoopis suuremad seedeprobleemid. Head bakterid on hävitatud või vähenenud ning B.Animalise konsentratsioon kui läbimineva bakteri konsentratsioon langeb kui neid pidevalt mitte tarbida. Nii võibki tunduda, et peale Activia kasutamise lõpetamist tervis justkui halveneb. Jogurtit taas kasutama hakates aga tervis paraneb ning jogurti kasutamisel on kõht korras.  Suurepärane reklaamitrikk. Kas pole? Kõlab nagu ravimite tarvitamine – see ravib sümptomeid kuid mitte probleemi ennast!

Kuid mis on parim võimalus saada sedasorti probiootikume mis ka jääksid seedesüsteemi püsima ning aitaksid taastada hea soolte mikrofloora?

Parim võimalus selleks on kasutada hapendatud ja/või fermenteeritud tooteid, näiteks:

 • Hapukapsas
 • Hapendatud kurgid ja seened
 • Jogurt (parim on nö “elus” jogurti mis on valmistatud toorpiimast)
 • Keefir
 • Mõningad juustud
 • Jaapani toidud nagu miso ja tempeh. Miso tooteid leiad aadressil http://shop.momoya.eu/miso-tofu-ja-juurviljad.html

Probiootikumid mida kehas leidub ka loomulikult on palju suurema efektiga kui võõrad ning läbi minevad bakterid. Mõned meile omaste probiootikumide kasulikud toimed:

 • Tugevdavad immuunsüsteemi
 • Ennetavad kõhulahtisust ja kinnisust
 • Vähendavad põletikke
 • Aitavad leevendada ja ennetada allergiaid
 • Ennetavad vähki
 • Tagavad luude tugevuse
 • Leevendavad refluksi

Ka eesti meedias on see teema kajastamist leidnud: http://www.ekspress.ee/news/paevauudised/eestiuudised/jultunud-vale-actimel-on-suur-reklaamimull.d?id=29548613

Siinkohal oleks õige koht kutsuda üles ettevaatlikusele kõiksugu toimeainetega rikastatud toitude kasutamise eest. Looduslikult puhas, töötlemata toit on parim toitainete allikas.

Millised on sinu kogemused bakteritega rikastatud jogurtite tarbimisel?