Näputoit

Juba oma kolmanda lapse ootel olles sattusin lugema beebi toitmise meetodist, mille ingliskeelne nimetus on “baby led weaning” (edaspidi ka BLW), mis lihtsamalt öeldes tähendab seda et beebi toidab ennast ise! See omakorda tähendab püreedevaba menüüd. Lapsele antakse algusest peale toidupalasid, mida ta saab ise kätte võtta ja endale suhu panna. Näiteks porgandi ja kurgi kangid, aurutatud brokkoli ja lillkapsa õisikud jms.

Mida rohkem ma uurisin, seda loomulikum ja lapsesõbralikum see meetod mulle tundus. Mulle meeldis, et laps saab toitu vaadelda, katsuda, kogeda selle tekstuuri, etttevaatlikult maitsta ning seejärel ise otsustada mida ja kuipalju ta soovib süüa. Püreede puhul on otsustajaks söötja ning beebi ei kontrolli, mis ja kuipalju talle suhu satub ning lisaks ei saa beebi tunnetada ka toidu tõelist tekstuuri ning välimust.

Püreede puhul õpib laps esmalt neelama ja alles seejärel hammustama ja mäluma. Kui aga anda beebile kohe toitu suurte tükkidena, siis areneb söömise järjekord loomulikumat radapidi ehk esmalt haaramine ja mälumine ning alles seejärel neelamine. Kui beebi saab pikalt täielikult püreestatud toitu, siis võib hilisem tükilise toiduga harjutamine kujuneda parajaks katsumuseks.

BLW eelis on ka see, et ei pea püreedega vaeva nägema vaid võib anda samu aurutatud juurvilju, mida sa isegi sööd. Loomulikult ei lisa esialgu soola, õli, võid, maitseianeid vms. Lisaks saab laps tunda ennast iseseisvamana ning väidetavalt sööb laps seeläbi isukamalt ning tal on hilisemas lapseeas suurem ja rikkalikum toiduvalik. 

Soovitan soojalt seda meetodit proovida eriti neil, kes on alustanud püreedega kuid lapsed ei söö eriti isukalt ja on toidu suhtes valivad!

Sellest meetodist kuuldes on paljude esimene küsimus, et kas laps toitu kurku ei tõmba? Ka mina imestasin algul selle üle, et nii väikesel lapsel lastakse julgelt ise juurviljadest tükke hammustada. Nipp on aga selles, et laps kontrollibki kogu protsessi algusest lõpuni ise. Ta tunnetab kui toidu tükk on liiga suur ja ajab selle suust välja. Vahel küll juhtub, et suurem tükk läheb kurku kuid laps saab selle välja ajamisega ise hakkama. Nii nagu videos näha on see tegelikult täiesti normaalne protsess. Loomulikult peab aga last jälgima – nii nagu alati söötes. Oluline on säilitada rahu! Lapse okserefleksi tekkides paanikasse sattudes võite last ehmatada ja siis võib ta tõesti ohtlikult toidu kurku tõmmata. Oluliseks eelduseks sellise meetodi kasutamise puhul on lapse oskuste ja reflekside usaldamine. Beebid on targad!

“Baby Led Weaning” meetodi olulisemad põhimõtted:

 1. Beebil peaks olema kadunud keelega toidu tagasilükkamise refleks!
 2. Laps peaks kindlalt toe najal istuma ja ilmutama huvi toidu vastu. Last söödetakse ainult püstises asendis (söögitoolis), et tal oleks võimalik liiga suured tükid välja ajada. 
 3. Beebi paneb ainult ise endale toitu suhu. Seda ei tohiks kunagi teha vanem! Nii kontrollib beebi ise toidu liikumist ja sülitab liiga suured tükid välja. Last võib küll aidata toidu kandikult kätte saamisel kuid suhu paneb laps siiski toidu ise. Samas võib last sööta vahel ka lusikaga. Näiteks võib lusikast pakkuda putru või suppi vms. Baby led weaningut võib edukalt kombineerida tavalise lusikast toitmisega.
 4.  Põhiliseks toiduks jääb esialgu ikka rinnapiim või piimaasendaja. Algul laps vaid õpib ja kogeb, ajapikku aga saab osavaks ja suudab sel viisil oma kõhtu juba kenasti täita. 
 5. Lapsele antakse sellises suuruses tükid, mida ta saab kenasti kätte võtta. Tükid ei tohiks olla liiga väikesed – neid ei saa laps hästi käes hoida ja suhu pannes võivad kurku minna. Suurematest paladest mälub laps ise parajad tükid. 
 6.  Valik ei tohiks olla korraga liiga suur. Laual või kausikeses võiks olla maksimaalselt 2-3 erinevat valikut. Alustades tuleks ühest toiduainest korraga ning nelja päeva jooksul last jälgida, et ei tekiks mingit reaktsiooni. Toitude tutvustamise järjekord ja kestvus on sama, mis püreedegi puhul. 
 7. Ole valmis suuremaks segaduseks (toidukandikul)!

Milo esimesed toidud “Baby Led Weaning” põhimõttel:

 • värske kurk kangidena
 • avokaado kangidena
 • aurutatud lillkapsas ja brokkoli õisikutena (mitte liiga pehmeks aurutada, muidu pudeneb käest)
 • aurutatud nuikapsas kangidena

Esimene pikem video – Milo sööb kurki #1. Otselink videole siin.

Teine video – Milo sööb kurki #2. Otselink videole siin.