Ensüümid-ensüümid-ensüümid

Ensüümid-ensüümid-ensüümid

Ensüümid on bioloogilised katalüsaatorid, mis võimaldavad elutegevust toetavaid biokeemilisi reaktsioone. Neid vajatakse kõigiks keemilisteks protsessideks, mis meie kehas toimuvad. Vitamiinid, mineraalid ega hormoonid ei saaks toimida ilma ensüümideta.

Arvatakse, et inimene sünnib kindla ensüümitagavaraga ning juurde saame me neid vaid toiduga – samas aga vaid töötlemata ja kuumutamata toidust, kuna ensüümid hävinevad temperatuuril üle 48 kraadi C. Lisaks hävitab ensüüme kemikaalide kasutamine ja toidu kuumutamine mikrolaineahjus. Kui me sööme palju kuumutatud või töödeldud toitu, peab keha kasutama oma ensüümitagavarasid toidu seedimiseks. Pankreas teeb küll pidevalt tööd ensüümide juurde tootmiseks, ent see kurnab organismi ja kulutab meie ensüümitagavara. Vananedes pankrease võime ensüüme toota väheneb. Kui ensüümide tagavara lõpeb, siis me sureme. Ensüümide puudulikkus on põhjuseks paljudele kroonilistele haigustele nagu südamereuma, vähk, diabeet, rasvumine, allergiad, enneaegne vananemine, varajane surm jms. Ensüümide vajalikkust on muuhulgas uurinud põhjalikult Dr. Howell. Tema sõnul on eluea pikkuses määravaks ensüümide tase meie organismis. Ensüüme saame me värsketest, kuumutamat, töötlemata, ilma liigsete kemikaalideta puu-ja aedviljadest, ka näiteks toorpiimast, mida pole pastöriseeritud. On täheldatud, et inimesed, kes ei talu piima, saavad siiski juua pastöriseerimata toorpiima ilma probleemideta. Selle põhjuseks arvatakse olevat just piimas sisalduvad ensüümid, mis aitavad meil paremini piima seedida. Väga huvitava ja põhjaliku intervjuu Dr. Howelliga ensüümidest leiate siit.

Miks vajame nii paljusid erinevaid ensüüme? Ainult teatud ensüüm toimib teatud keemilises reaktsioonis, teatud molekulides, teatud pH-s ja teatud temperatuuril. Ühed ensüümid lõhustavad toitaineid väiksemateks molekulideks, teised ladustavad energiat hingamiseks, rakkude taastootmiseks, nägemiseks jne. Ensüüme vajatakse ka närvisüsteemis. Ensüümide puudulikkus mõjutab ohtlikult närvisüsteemi (www.biolatte.ee).

Vahemere kultuurides on valdavalt levinud komme süüa põhisöögi alla ohtralt värsket salatit. See on kõhule hea just seepärast, et salatis olevad ensüümid aitavad kergendada seedimist. Seega söögem palju värskeid puu-ja aedvilju, pähkleid, seemneid, idusid, rafineerimata õlisid, toorpiima, ühesõnaga nn. elustoitu!

Ja veel parem kui kõike need headused oleks kasvatatud ökoloogiliselt, kemikaalide abita!