Idandid – kevadine tervisepomm

Idandid – kevadine tervisepomm

Idandamine on kiire ja lihtne võimalus, kuidas kevadisel ajal oma organismi turgutada, sest idud on täis väge ja elujõudu, mis on vajalik uue taime kasvuks ja arenguks! Seemnest idude võrsumisel toimuvad mitmed biokeemilised protsessid, mis tõstavad idandite toiteväärtust mitmekordselt. Tõuseb ensüümide, vitamiinide, mineraalainete ja bioloogiliselt aktiivsete komponentide sisaldus. Süsivesikud, rasvad ja valgud vabastatakse ja lõhustatakse kergemini seeditavateks ja imenduvateks ühenditeks ning seeläbi tõuseb toitainete omastamine.
Idanditest arvatakse abi olevat nina-, kurgu-, kopsu- ja nahahaiguste ning nakkushaiguste puhul, järjekindel idandite söömine ennetab külmetushaigusi ja parandab juuste ning peanaha tervist. Tänu väikesele kalorsusele on idandid ka ideaalsed kaalujälgijatele – näiteks mungoaidud annavad 100 grammi kohta vaid 30 kalorit. Suurepärased krõmpsutamiseks vahepalana, salatitesse, võileibadele. Sobivad hästi ka pajaroogadesse, suppidesse, kastmetesse – kuumadesse toitudesse lisada idandid peale valmimist – kuumutades kasulikud toitained hävivad. Idandid aitavad kehal puhastuda, viia organismist välja jääkprodukte, mürke, liigset kolesterooli, mitteorgaanilisi ja teisi kahjulikke aineid. Idandite söömine ennetab kevadväsimust ja annab energiat.

Mida idandada?

Idandada võib praktiliselt kõiki seemneid. Erinevad seemnesegud on saadaval seemnepoodides ning öko-ja tervisekaupade poodides. Kindlasti tuleks osta vaid spetsiaalselt idandamiseks mõeldud seemneid. Külvamiseks mõeldud seemned on töödeldud hallistusvastaste kemikaalidega ja idudena need süüa ei kõlba.

Tähelepanu! Idandamiseks ei sobi tomat ega põlduba – nende idandeid peetakse mürgiseks.

Kuigi kõik idud on väga kasulikud tõstaksin esile spargelkapsa e. brokkoli võrsed, mis sisaldavad sulforafaani – see aine aktiviseerib immuunsüsteemi ja n-ö lülitab sisse arterites kaitseproteiinid võitluses vähkkasvajaga. Umbes 30 grammis spargelkapsa võrsetes on 50 korda enam sulforafaani kui spargelkapsas endas. Süües korra nädalas spargelkapsa võrseid väheneb oht haigestuda vähki märgatavalt. Võrsetel on ka meeldiv, pehme maitse ning neid saab kasutada toitude dekoreerimisel.

Kuidas idandada?

Poodides on müügil mitmeid idandamisnõusid, erineva suuruse ja kujuga. Nende ostmisel tuleks kindlasti silmas pidada restide augusuurusi. Kui on plaanis idandada ka väikseid seemneid, siis peaks rest olema kindlasti tihedam, et seemned seal vahelt välja ei pudeneks. Kel plaan ja soov idandada suuremas koguses ja pidevalt, siis soovitan osta mitmekorruselise idandamisnõu, näitkes sellise. Taolise nõuga saab vähese vaevaga idandada erinevaid seemneid ning ka ruumi kokkuhoid on suureks plussiks.

Idandamine koduste vahenditega

Esimesteks katsetusteks piisab aga lihtsatest kodustest vahenditest. Vaja on: seemneid, klaaspurki, marlit või õhemat riiet ning kummi. Idandamine toimub järgmiselt:

Samm 1: Aseta seemned klaaspurki, purgi suu kata marliga ja kinnita kummiga. Pane seemned likku vähemalt 12 tunniks – parim on neid leotada üleöö, pimedas kohas.

Samm 2: Kurna seemned ning aseta purk tagurpidi alustaldriku või kausi peale, et üleliigne vedelik välja voolaks. Seemned peavad olema niisked kuid mitte märjad. Loputa seemneid 2 korda päevas toasooja veega.

Olenevalt seemnetest on sul 2-8 päeva pärast olemas söömisvalmid, toitainetest pakatavad idud! Jälgi juhiseid ja valmistamisaega pakendilt.

Idandid sisaldavad suurima võimaliku hulga C- vitamiini umbes 72-tunnise idandamise järel – just siis tuleks selle vitamiini saamiseks idandid ära süüa. Pärast seda hakkab idu kulutama C-vitamiini juba oma tarbeks.

Võrsete kasvatamine

Seemnetest võib kasvatada ka võrseid. Selleks aseta seemned õhukese mullakihi alla ja kasta hoolsalt. Võrsed on valmis söömiseks umbes 10-12 päeva möödudes. Eriti maitsvad on suhkruherne võrsed. Suurepäraselt sobib ka odra ja nisuoras – nende rohelised võrsed on eriliselt klorofüllirikkad. Samuti saab mõnusalt vürtsikaid võrseid rucolast. Parim on võrsed külvata 3-4 päevaste vahedena, mitte liiga suuri portse korraga sest muidu ei jõua neid ära süüa ning liiga kaua seistes muutuvad võrsed puiseks. Võrseid võid lisada salatisse ja smuutidesse või krõmpsutada niisama.

Mõnusat idandamist!