Imeline ananass!

Imeline ananass!

Ananass, olemuselt rohttaim, kasvab maapinnal mitte puu otsas nagu paljud ekslikult arvavad. See taim on rikas mineraalide ja vitamiinide sisalduse poolest, sisaldades c-vitamiini, magneesiumi, kaltsiumi, tsinki. Ühesõnaga kõike, mis on oluline luude tugevuse säilimiseks ning närvisüsteemi häireteta tööks.

Lisaks sellele sisaldab ananass ensüümi nimega bromelaiin, mis parandab seedimist. Eriti olulist rolli omab bromelaiin valkude seedimisel.  Süües koos valke ja süsivesikuid, mida me tavaliselt teeme, on organismil raskusi nende eraldamise ja seedimisega. Selle tagajärjel seeduvad valgud halvasti ja ebapiisavalt seeditud valgu osakesed võivad tekitada organismis mitmeid probleeme, sealhulgas rasvumist ja ülekaalu. Samuti aitab ananass kehast välja viia üleliigset vedelikku ning kiirendab ainevahetust. Just nende omaduste tõttu arvatakse ananassil olevat soodne mõju ka kaalulangetamisele. Selsamal põhjusel kasutatakse bromelaiini ka paljudes kehakaalu vähendamiseks mõeldud preparaatides ja seedimist soodustavates toidulisandites. Ensüümi konsentratsioon on kõige kõrgem just ananassi südamikus, mida tihtipeale ei sööda. Seega sööge ananassi koos südamikuga!

Võib oletada, et ka ananassimahl sisaldab rohkelt bromelaiini kuna mahla valmistatakse kogu viljast. Samas aga hävitab kuumutamine ensüüme kuna pastöriseerimisel kuumutatakse mahla kiirelt kõrgel temperatuuril. Seega pole kindel kui palju sedapidi ensüüme säilib. Sarnast toimet nagu ananassis sisalduval bromelaiinil väidetakse olevat ka papaias leiduval papaiinil.  Lisaks arvatakse mõlemal viljal olevat ka vähivastane toime!

Lisaks kõigele sellele sisaldab ananass ka veel aminohapet trüptofaani, millest sünteesitakse mõnuhormooni serotoniini. See tagab teile hea tuju ja võib vähendada magusaisu.

Seega on värske, töötlemata ananass suurepärane magustoit või vahepala kõigile ja eriti just soovitatav kaalulangetajatele ning seedimisega kimpus olevatele inimestele.