Kofeiinisõltuvus ja kaalutõus

Kofeiinisõltuvus ja kaalutõus

Ma ei ole kunagi olnud suur kohvi armastaja. Täiesti märkamatult aga oli kohvist saanud minu hommikute ja pärastlõunate lahutamatu kaaslane. Hommikuti ei saanud ma enam korralikult ärgata ilma tassi kohvita ning pärastlõunal ei suutnud mõelda muust kui tassitäiest kohvist. Kõlab nagu tõeline sõltuvus! Pärast kohvi joomist aga tundsin, kuidas mu veresuhkur tõusis ja langes, kuidas kohv mõjus halvasti minu seedimisele, energiatasemele ja meeleolule. Mõlgutasin küll ammu mõtteid kohvist loobumiseks kuid siiski haarasin kohvitassi järele. Seoses puhastuse programmi algusega, mille ka ise kaasa teen, otsustasin siiski kindlalt kohvist loobuda, sest tundsin kui negatiivselt kohvi mõjutab mu keha.

Kohvi joomine mõjutab sinu psüühilist, füüsilist ja emotsionaalset seisundit!

Kohvi mõju on väga hästi kirjeldanud Gayle Reichler: “Juba paari minuti jooksul pärast kohvi joomist hakkab kofeiin mõjutama sinu kesknärvisüsteemi, päästes valla stressihormoonid, põhjustades “võitle või põgene” seisundi. Taoline reaktsioon annabki sulle ajutiselt justkui rohkem energiat. Kuid umbes paari tunni jooksul taoline organismi stressiseisund kaob ning stressihormoonid vähenevad ja sa tunned end veelgi väsinumana kui enne ning ka näljasena. Seega kiire energiatõus, mida sa tunned kohvi joomise tagajärjel on stressireaktsioon, mis on valla päästetud närvisüsteemi poolt. Taoline keha pidevalt sterssiolukorda viimine on äärmiselt kurnav kogu organismile.

Kofeiin ja kaalutõus

Kofeiin võib põhjustada kaalutõusu mitmel erineval moel. Kõige peamine seos kaalutõusu ja kofeiini vahel on see, kuidas kofeiin mängib meie veresuhkruga. Pärast kohvi joomist vabastab maks  glükogeeni, mis tõstab veresuhkrut. Et alandada ohtlikult kõrget veresuhkru taset (vere glükoosi taset) vabastab pankreas insluliini. Konks siin on aga selles, et insuliin paigutab liigse glükoosi rasvarakkudesse. Mida rohkem liigset glükoosi veres, seda rohkem vabastatakse insuliini ja mida rohkem on insuliini, seda rohkem talletetakse glükoosi rasvana.

Peale seda sinu veresuhkru tase langeb väga madalale ning see on veel üks põhjus kaalutõususks, sest kui veresuhkur langeb, tekib sul näljatunne.  Paljud inimeseda arvavad, et kohvi joomine aitab vähendada isu, sest tõepoolest kohvi joomine lükkab näljatunnet edasi paari tunni võrra. Kokkuvõttes aga sööd sa siiski rohkem ja sugugi mitte enam tervislikku toitu, sest suure veresuhkru languse tagajärjel himustad sa just kiireid süsivesikuid (pasta, riis, sai,, saiakesed, koogid, küpsised, šokolaad).

Ohud kohvitassis

Kohvi peamine koostisosa kofeiin (1,3,7 trimetüülksantiin) on kõige laialdasemalt tuntud farmakoloogiline aine maailmas. Tema peamine toime on stimuleerida kesknärvisüsteemi. Ülemääraste koguste puhul aga tõuseb ka negatiivsete kõrvalnähtude tase, näiteks nagu:

  • tujukõikumised
  • depressioon
  • krooniline põletik
  • ärrituvus
  • kiirenenud südame töö
  • paanikahäired
  • laienenud pupillid
  • kõrge vererõhk

Kofeiin ja naha olukord

Tanniin – tanniini leidub lisaks kohvile ka rohelises ja mustas tees. Tanniin blokeerib kudede poorid, takistades toitainete saamist. Lisaks häirib tanniin naha niiskustasakaalu, muutes selle kuivaks ja kahvatuks.

Dehüdratsioon – lisaks tanniinile viib kehast vedelikku välja ka kofeiin. Tihe kofeiini tarvitamine viib kehast välja ka arvestatava koguse väga vajalikke toitaineid.

Akne – kohvi toksiline efekt maksale võib põhjustada ka aknet, kuna maks ei suuda enam verd puhastada nii efektiivselt.

Kus leidub veel kofeiini?

Ohutu kofeiini kogus on keskmiselt 100mg päevas. Üks tass kohvi aga sisaldabki juba keskmiselt 90-145 mg  kofeiini. Selline suur kõikumine sõltub ka valmistusviisist, filtrikohv sisaldab rohkem kofeiini ja kannukohv vähem.

Päris arvestatavas koguses kofeiini sisaldab ka must ja roheline tee. 240ml musta teed sisaldab keskmiselt 15-61mg kofeiini ja roheline tee 24-40mg koffeiini, sõltuvalt tee tõmbamise ajast. Samuti sisaldab väheses koguses kofeiini ka kakao, seega võib kohvist loobumisel aidata kakao joomine ja tume šokolaad.  Neid võib tarvitada esialgu, kui tuleb väga suur kohvi isu.

Kohvist loobumine võiks käia järg-järgult. Püüa esialgu vähendada kohvi joomise kordi. Minul oli lihtsam loobuda hommikusest kohvist, millega alustasingi esimestel päevadel ning seejärel pealelõunasest kohvist. 4-5 päeval, kui olin kohvist loobunud tundsin suurt uimasust ja peavalu ning lubasin endale siiski pool tassi kohvi. Uimasuse vastu aitab väga hästi ka väljas liikumine ja kerge trenn.

Kohvi asemel

Ei soovita kasutada kofeiinivaba kohvi sest sel juhul on kofeiinist vabanemiseks töödeldud kohvi teatud kahjulike ühenditega.

Kohvi asemel proovi näiteks võilille juure kohvi, sigurijooki, lagritsajooki. Soovitan ka Pukka puhastavaid teesid ning ka neid huvitavaid superteesid.

Mina joon kohvi asemel tihti ka väga maitsvat vürtsiteed.

Kohvi asenduseks sobib hästi ka see ülimaitsev šokolaadi smuuti, kuna kakao sisaldab ka veidi koffeiini, siis vähendab selle joomine ka kohvist loobumisel tekkivaid kõrvalnähte. Maca pulber annab elujõudu ning kanepiseemned annavad täisulikus vahekorras asendamatuid rasvhappeid.

Ilusama naha, kiirema kaalukaotuse ja parema enesetunde nimel pole ju palju loobuda igapäevasest kohvi tarvitamisest?

Mis on sinu alternatiivid kohvi asemel?