7 nõuannet, kuidas muuta küpsetised tervislikumaks

7 nõuannet, kuidas muuta küpsetised tervislikumaks

Mis siis on kookides, küpsistes ja magustoitudes see, mis pole kasulik meie tervisele ja ei mõju hästi kehakaalule!? Kõige rohkem kurja teevad valge jahu, suhkur, liigses koguses ka või ja vahukoor. Asendades need toiduained tervislikemate variantidega saame magustoidud, milliste söömise järgselt pole vaja muretseda kaalunumbri pärast, olles seejuures toitunud tervislikult. Kas poleks tore süüa tervisele kasulikku kooki või küpsist? See on võimalik.

7 nõuannet, kuidas muuta küpsetised tervislikumaks:

  1. Valge jahu asenda täisterajahu, tatrajahu (tatrajahust, muide, tulevad suurepärased küpsised ja koogid), mandli- või kaerajahuga. Loe siit, kuidas saab ise valmistada mandlipiima ja mandlijahu.
  2. Valge suhkur asendage palmisuhkruga (parim veresuhkru kontrollimiseks). Ka täistoor-roosuhkur ja mesi (ei talu kuumutamist, kasulikud ained hävivad) on üpriski head alternatiivid kuid tuleb arvestada, et nad on ikkagi päris kõrge glükeemilise koormusega ja kaalujälgiatele suuremas koguses ei ole parim valik.
  3. Või saab asendada kookosrasvaga, mis on hea rasvhappelise koostisega, soodustab ainevahetust, rasvade põletamist, aitab vähendada halva kolesterooli taset, tõstab immuunsust. Arvatud 10 supertoiduaine hulka. Või, kui ta on 100% koorest tehtud ei ole iseenesest tervisele halb, samuti nagu muud piimatooted kui te igapäevaselt ei söö liigselt küllastatud rasvu (või, hapukoor, piim, liha, pekk, kõik loomsed rasvad). Küllastatud e. loomne rasv peaks moodustama vaid 10% päevasest rasva tarbimisest, ülejäänud osa peaks moodustama küllastumata e. taimne rasv. Kuid karta on, et eestlased ei söö just palju oliivi, päevalille, linaseemne külmpressi õli (rafineeritud õlid ei ole kasulikud ja ei lähe kirja ka taimeõli kasutamise alla kuna kõik kasulikud ühendid on sealt praktiliselt eemaldatud). Seetõttu on hea küllastunud ehk loomne rasv asendada taimse rasvaga seal, kus vähegi võimalik.
  4. Vahukoore saab asendada spetsiaalselt vahustamiseks mõeldud soja, riisi, või mandlipiimaga – lisavad toitudele hoopis uusi maitsenüansse.
  5. Koore ja piima asemel proovi kasutada kookospiima.
  6. Šokolaadikookide valmistamisel saab kasutada naturaalset kakaopulbrit ja kakaovõid, mis on töötlemata/kuumutamata kujul väga kasulikud. Lisainfot kakao kasulikkusest.
  7. Ja lõpetuseks. Kui lisate küpsetistesse seemneid, pähklipuru, kookoshelbeid, marju, siis ongi teie dessert “tervisepomm”!

Proovi näiteks seda ilma jahu ja piimatoodeteta maasika toorkooki.

Head maiustamist!