Kuidas toit, mida sööd mõjutab sinu soolestikku: TED-Ed loeng tõlgituna.

Kuidas toit, mida sööd mõjutab sinu soolestikku: TED-Ed loeng tõlgituna.

Olen praegu täiesti bakterite ja ravimtaimede lainel. Peagi tuleb nendel teemadel huvitavaid videosid ja artikleid juurde. Allpool leiad kiire tõlke TedEducation videole. 

How the food you eat affects your gut

Want a healthy gut? Here's what you should eat:

Posted by TED-Ed on Neljapäev, 23. märts 2017

Triljonid bakterid, viirused ja seened elavad meie sees ja peal. Ja on ülitähtis hoida nendega häid suhteid. Koos moodustavad nad soolte mikrobioomi, rikkaliku ökosüsteemi, mis täidab erinavaid funktsioone meie kehas. Meie sooltes elutsevad bakterid suudavad:

  • lõhustada toitu, mida keha ei suuda ise seedida,
  • toota tähtsaid toitaineid,
  • reguleerida imuunsüsteemi
  • pakkuda kaitset kahjulike bakterite eest!

Meil ei ole veel täpset ettekujutust, milliseid häid baktereid soolestik vajab kuid me teame, et soolte terve mikrobioomi jaoks on vaja erinevaid bakterite liike. Paljud bakterid mõjutavad meie soolte mikrobioomi, kaasa arvatud keskkond, erinevad ravimid nagu näiteks antibiootikumid ja isegi see, kas oleme sündinud keisrilõikega või loomulikul teel.

Loomulikult on soolestiku tervises ülimalt tähtis roll toitumisel. Kuigi me ei saa kontrollida kõiki tegureid, mis meie mikrobioomi mõjutavad, siis saame me kontrollida oma toidulauda. Toidust saadavad kiudained, mida saame köögiviljadest, pähklitest, kaunviljadest ja täisteraviljast, on parim kütus soolebakteritele.

Kui bakterid seedivad kiudaineid, toodavad nad lühikese ahelaga rasvhappeid, mis toidavad soolebarjääri, parandavad immuunsüsteemi, ning aitavad ennetada põletikulisi protsesse, mis võivad põhjustada vähiriski. Mida rohkem kiudaineid sa toidust saad, seda enam kiudaineid seedivaid baktereid sinu sooltes juurde tekib.

Hiljutises uuringus vahetasid teadlased kõrge kiudainete sisaldusega Lõuna-Aafriklaste dieedi rohke rasva ja suure lihasisaldusega dieedi vastu. Juba kahe nädala pärast oli kõrge rasva, suure lihasisalduse ja vähese kiudainesisaldusega lääne dieedil olnud katseisikutel kõrgemad põletikunäitajad soolestikus ning vähenenud võihappe sisaldus. Võihape on lühikese ahelaga rasvhape, mis vähendab jämesoole vähi tekkimise riski. Samal ajal aga grupp,kes oli kõrge kiudainesisaldusega, madala rasvasisaldusega dieedil, said vastupidised tulemused. Tervisenäitajad paranesid.

Mis siis läheb valesti meie soolebakteritega kui me sööme madala kiudainesisaldusega ja töödeldud toitu? Vähem kiudaineid tähendab vähem kütust soolebakteritele, me põhimõtteliselt näljutame nad surnuks. Selle tulemuseks on vähenenud bakterite mitmekesisus ja näljased bakterid.
On isegi avastatud, et bakterid võivad hakata toituma meie soolte seina kaitsvast limast! Teame ka, et teatud toiduained võivad mõjutada soolebaktereid. Ühes hiljutises mikrobioomide uuringus leiti, et puuviljade, köögiviljade, tee, kohvi, punase veini ja šokolaadi tarbimine suurendab bakterite mitmekesisust. Need toidud sisaldavad polüfenoole, mis on naturaalne antioksütantide ühend.

Teiseltpoolt aga toidud, mis on kõrge piimarasva sisaldusega nagu piim, koor, või, juust jms. piimatooted ja suhkruga magustatud joogid (limaonaadid) on korrelatsioonis vähenenud bakterite mitmekesisusega.

See, kuidas toit on valmistatud on samuti oluline. Minimaalselt töödeldud, värske toit sisaldab rohkem kiudaineid ja on paremaks kütuseks bakteritele. Kergelt aurutatud, hautatud köögiviljad on kasulikumad kui praetud ja rohkelt töödeldud road. Mõningad toidu valmistamise ja säilitamise viisid aitavad tutvustada soolebaktereid omavahel, need on tuntud kui probiootikumid.

Fermenteeritud toidud teevad koostööd abistavate bakteritega nagu
laktobatsillius ja bifidobakterid. Kääritamist e. fermenteerimist on kasutatud traditsiooniliselt toidu säilitamise viisina üle kogu maailma juba pikka aega enne kui leiutati külmutamine. Toidud nagu kimchi, hapukapsas, tempeh, kombucha, naturaalselt kääritatud jogurt jms., pakuvad elujõulisust ja mitmekesisust meie toidulauale. Kuid mitte kõik jogurtid ei ole head. Liiga palju suhkrut sisaldavad jogurtid, mida ei ole kääritatud traditsioonilisel viisil ei pruugi kasu tuua.

On vaja teha veel palju uuringuid, et täielikult mõista kuidas täpselt erinevad toidud mõjutavad meie soolte mikrobioomi. Me näeme positiivset korreleatsioone kuid soolestiku sisemus on keerukas susteem, et teha otseseid järeldusi. Näiteks me ei tea kindlasti, kas puu ja köögiviljad, kaunviljad, seemned ja pähklid on otseselt vastutavad bakterite mitmekesisuse eest või leiavad aset märksa keerulisemad protsessid. Kuigi Me hakkame alles avastama seda keerukat süsteemi meie soolestikus, oleme me siiski saanud heita pilgu sellele kui oluline on meie mikrobioom seedesüstegemi tervisele. Hea uudis on see, et meie võimuses on üles äratada baktereid meie seedesüsteemis. Tarbides kiudaineid värketest puu ja köögiviljadest ja fermenteeritud toite võid usaldada oma soolestikku, mis hoiab sind tugevana.