Kuidas valmistada mandlipiima?

Kuidas valmistada mandlipiima?

Kuna kasutan mandlipiima päris mitmetes retseptides, siis tahan teile näidata kui lihtne on seda kodus valmistada. Mandlipiim annab ka müslile või smuutile hoopis parema meki.

Ma ei soovita smuutides kasutada küll tavalist piima kuid mandlipiim sobib smuutidesse ideaalselt! Alati võib muidugi mandlipiima ka poest osta kuid seda on saada vaid väga vähestes poodides, see on kallis ja enda valmistatud mandlipiimal on hoopis teine mekk. Loodan, et rohkete piltide abil suudan edasi anda mõned vajalikud nipid ning siis on mandlipiima valmistamine tõeliselt lihtne! Samal viisil saab tegelikult valmistada ka paljudest teistest pähklitest ja seemnetest taimset piima. Kuid maitselt on minu jaoks mandlipiim kõige mõnusam.

Mandlipiim on loomulikult ka väga kasulik. Mandlid on tuntud oma kõrge toitainete sisalduse poolest. Mandlid sisaldavad hulgaliselt kaltsiumi, tsinki, magneesiumi, E-vitamiini. Mandlid on ka väga head omega 9 rasvhapete allikad, mis toetavad südame tööd. Mandlite puhul on teada ka nende vähivastane toime, kuna mandlid on väga kõrge antioksüdantide sisaldusega. Mandlite regulaarne tarbimine tugevdab närve ja toniseerib lihaseid. Mandlid on heaks abimeheks ka osteoporoosi vastu võitlemisel, oma kõrge mineraalide sisalduse tõttu.

Mandlipiima valmistamine

leotatud mandlid
mandlite koorimine I
mandlid blenderis

1. Samm: Leota mandleid toasoojas vees 8-12h. Peale selle, et leotamine muudab mandlid pehmeks, on leotatud mandlites sisalduvad kasulikud ained ka paremini kättesaadavad. Leotamine vabastab mitmeid toitaineid ja muudab need meile paremini omastatavaks.

2. Samm: Koori mandlid. Mandlite koorimiseks kurna esmalt eelleotatud mandlid ning kalla peale kuum, peaaegu keev vesi. Lase seista 2-3 minutit. Kurna ja aseta mandlid puhtale köögirätile ning hõõru mandleid räti sees tugevasti. Koor peaks hakkama lahti tulema. Selle tulemusel peaks umbes 2/3 mandlitest olema kooritud. Eemalda kooritud mandlid ja hõõru koorimata mandleid veel köögirätiku vahel. Korda protsessi kuni kõik mandlid on kooritud. Võid ka osadele mandlitele, mille koor on eriti kõvasti kinni, vahepeal veel kuuma vett peale kallata ja koorimist korrata.
Mandlipiima saab küll teha ka koorimata mandlitest kuid kooritud mandlitest valmistatud piim on mahedama ja pehmema maitsega. Mandleid soovitan koorida ka trühvlite tegemisel – retsept tuleb varsti!

3. Samm: mandlite purustamine. Aseta mandlid blenderisse ja lisa 3 osa vett. Ehk 1 tassi mandlite kohta 3 tassi vett, eelistatavalt filtreeritud. Purusta mandleid koos veega blenderis niikaua kuni sul on ühtlane piimjas mass.

4.Samm: Mandlipiima kurnamine. Kurnamiseks võid kasutada sõela või mitmekordset marlit.

Ja ongi mandlipiim valmis!

Eriti mõnusa mandlipiima saad, kui lisad piimale veel:

  • 3-5 datlit
  • näpuotsaga meresoola
  • vanilje seemneid

Imeliselt maitsev! Ideaalne müslile, smuutidesse ja mujalegi. Suurepärane tervislik asendus tavalisele piimale.
Järelejäänud mandlimassist saab aga valmistada igasuguseid põnevaid asju.

Mandlimassi säilitamiseks on mitmeid võimalusi. Esiteks võid massi kuivatada. Selleks laota mass õhukese kihina küpsetuspaberile ja pane ahi madalaimale temperatuurile ning jäta ahju uks õige veid paokile ning kuivata massi niikaua kuni see on täielikult kuivanud. Kõige parem on aga selle jaoks kasutada toidu- kuivatit, kui see sul olemas on. Pane saadud jahu purki ja lisa küpsetistesse, pannkookidele, pudrule, müslile jms. Võimalik on mandli mass ka sügavkülmutada, et seda siis vajadusel kohe kasutada. Külmkapis säilib mass 2-3 päeva. Mida siis sellest massist veel teha, sellest juba hiljem!