Lihtsaid nippe kaalu langetamiseks

Lihtsaid nippe kaalu langetamiseks

Levinud arvamus on, et kaalulangetamiseks tuleb süüa vähe ja harva ning vältida rasvu. Vastupidiselt soovitule on aga taolise dieedi tulemuseks hoopiski aeglasem ainevahetus. Keha läheb nn “säästurežiimile” ja hakkab ladestama toitaineid rasvarakkudesse, kaloreid ei põletata enam endise kiirusega. Samuti tekib vastupandamatu magusaisu kuna veresuhkur langeb pikkade söögivahede tõttu väga madalale. Vähese rasvasisaldusega toidu tõttu jääb keha ilma väga tähtsatest rasvhapetest mida kasutatakse hormoonide sünteesiks ning aju tööks ja paljudeks muudeks vajalikeks protsessideks. Samuti langeb rasvlahustuvate vitamiinide imendumine. Kiirdieedid võivad toimida lühiajaliselt kuid pikemas plaanis pole keegi suuteline nälgima ning kaalu tuleb juurde rohkemgi kui enne dieetidega alustamist.

Mõned lihtsad soovitused mis võivad aidata kaalu langetada ja säilitada head figuuri:

 • Söö regulaarselt, viis korda päevas. Kolm põhisöögikorda (hommik, lõuna ja õhtu) ning nende vahel kaks vahepala. Süües korrapäraselt ei teki suuri veresuhkru kõikumisi mille tagajärjel peaks vähenema näksimise ning magusa isu. Samuti on kindel rešhiim oluline normaalseks ainevahetuseks.
 • Ära karda rasvu, need on vajalikud. Jälgi siiski, et rasvad oleks kvaliteetsed ja ülekaalus oleksid taimsed e. küllastamata rasvad. Salati valmistamisel kasuta rafineerimata õlisid, söö pähkleid ja seemneid vahepalaks või lisa neid salatisse. Vähendatud rasvasisaldusega “light” tooted ei pruugi anda vähem kaloreid ja võivad sisaldada hoopis rohkem suhkruid, suhkruasendajaid ja transrasvu.
 • Söö rohkem madala süsivesikute sisaldusega juurvilju. Kõrge süsivesikute sisaldusega juurviljad on enamus mugulaid ja juuri mis kasvavad maa sees. Meie kliimas näiteks on eriti kõrge süsivesikute sisaldusega juurikad kartulid ja pastinaak aga ka kaalikas. Nende kõrvale proovi alati süüa ohtralt rohelisi salateid ja muid köögivilju, vähendades nende arvelt kõrgema süsivesikute sisaldusega köögiviljade osakaalu. Suurepärased on erinevad kõrvitsalised, kapsalised ja lehtköögiviljad, piprad.
 • Söö ube ja teisi kaunvilju ning kaera, neis sisalduvad lahustuvad kiudained täidavad hästi kõhtu ja vähendavad isu isegi kuni 9 tunni vältel ning aeglustavad glükoosi vabanemist verre, hoides seeläbi ka veresuhkru tasakaalus.
 • Väldi või vähenda rafineeritud toiduainete kasutamist ja nendest valmistatud tooteid nagu valgest nisujahust küpsetatud saiakesed, pirukad, koogid. Vähenda ka pasta ja valge riisi söömist, asenda need täistera toodetega ning vähenda koguseid.
 • Vähenda liigset mahlade joomist. Klaas mahla päevas on täiesti piisav. Parimad mahladest on tomati – ja õunamahl. Väldi igasuguseid magustatud jooke kaasa arvatud maitsestatud veed.
 • Jälgi, et jood piisavalt puhast gaseerimata vett. Vahel võib janu avalduda hoopis näljatundena. Kui oled  janune võid rohkem süüa.
 • Paiguta nähtavale kohale head näksid, näiteks juurviljalõigu ja puuviljad ning peida ära näksid mida sa ei tahaks süüa, need on krõpsud, kommid, saiakesed jms. Muuda halbade näkside kättesaamine võimalikult keeruliseks. Pane need kapi kõige kaugemasse nurka, samuti talita külmkapis. Ettepoole tõsta salatid, juurviljad jms. Kõige parem on muidugi kui sa neid üldse ei ostaks.
 • Pista välja minnes kotti alati õuna, veidike erinevaid pähkleid ja pudel puhta veega. Sellega väldid nälja tekkimisel nt. saiakeste ja magusa joogi ostmist.
 • Söö aeglaselt ja naudi toitu. Mälu korralikult, seedimine algab juba suus ning korralikult mäludes ja aeglaselt süües jõuab ka kehani signaal õigest toidukogusest. Sellega väldid ülesöömist.
 • Lõpeta söömine siis kui kõht ei ole enam tühi – oma kena figuuri poolest tuntud prantslannad tevad nii. Samuti on selline komme Jaapanis kus selle tarvis on olemas ka eraldi väljend: “har bachi bu”, mis tähendab söömist kuni kõht on 80% täis. Proovi järgi!
 • Väldi teleka ja arvuti taga söömist, samuti raamatut lugedes kuna nii võid kaotada kontrolli söödud koguste üle.
 • Söö väiksema taldriku pealt – see annab visuaalselt tunde, et sööd rohkem ning küllastustunne tekib kiiremini. Mitmete uuringutega on kindlalt tõestatud, et suurema taldriku pealt süüakse rohkem. Vanasti olid praetaldrikud palju väiksemad, meile tunduvad need tänapäeval salatitaldrikutena.
 • Söö rohkem. Tundub uskumatu soovitus kuid ka see võib aidata mõnel puhul. Tihti söövad kaalu langetavad inimesed hoopiski liiga vähe mille tulemusel on ainevahetus aeglustunud. Kuid jälgi siiski, et sööd kvaliteetset toitu.
 • Selgita välja toidutalumatus, see võib tihtipeale olla ülekaalu üks põhjustest.
 • Abi võib olla ka kroomi ja Q10 toidulisandite tarbimisest.
 • Liigu! Aeroobne trenn, kiire kõnd sealhulgas kiirendab tunduvalt ainevahetust. Mine tööle ja poodi jalgsi või rattaga. Leia iga päev võimalus liikumiseks.

Oled oodatud ka minu kaalugruppidesse, jälgi infot kodulehelt. Lisainfot küsi aadressil food@eevarelli.com.