Millist suhkrut valida!

Millist suhkrut valida!

Nagu eelmise postituse põhjal võib öelda, pole tavaline valge suhkur mitte see toiduaine, mida me sooviksime liialt kasutada. Mis siis oleks alternatiiv? Mitte kõik suhkrud, mis on pruunid pole tervislikud, kuna osad neist on tehtud valge suhkru baasil. Näiteks fariinisuhkur, tavalisele valgele suhkrule on lisatud melassi, mis annab fariinisuhkrule iseloomuliku värvuse, lõhna ja konsistentsi.

Siis on meie kaubanduskettides müügil ka toorsuhkur e. osaliselt rafineeritud suhkur. See on suhkru tootmise vaheprodukt, mida pole rafineeritud ega ka kunstlikult pruuniks värvitud. Meie kaubanduses levinuim on Demerara.

Roosuhkrust parim on aga täistoor-roosuhkur, mis on kõige vähem töödeldud. Säilinud on vitamiinid ja mineraalid. Parim neist on indiaanisuhkur-tume, karamellise maitsega. Valmistatakse Andide puhtas pinnases kasvanud kvaliteetsest suhkruroost. Sisaldab kaltsiumit, rauda, magneesiumit, mangaani, tsinki, kroomi, floori, kaaliumit, räni, fosforit. Samuti A, B1, B2, B3, B6 ja E vitamiine.
Täpsemalt saate suhkru liigitustest lugeda siit. Allikas: www.tervitus.ee.

Hea suhkruasendaja on taim nimega Stevia. Seda saab igaüks ka kodus aknalaual kasvatada – lehed kuivatada ja raputada magustamiseks küpsetistesse, putrude peale, magustoitudesse, tee ja kohvi sisse. Ühe lehega saab maitsestada näiteks kannutäie teed! Kaloreid ei anna, kaariest ei tekita ning sobib väga hästi diabeetikutele, kaalujälgijatele! Väga head ja põhjalikku artiklit Stevia kohta saad lugeda siit.

Suurepärane magustaja on loomulikult ka mesi. Mett tasuks osta otse mesinikult või turult. Poodides müügil olev mesi on tihtipeale läbi kuumutatud. Seda tehakse kristalliseerumise vältimiseks. Kuumutades aga hävivad vitamiinid, ensüümid ja muud kasulikud ühendid. Turul olevat tahket mett võib seega osta julgelt. See näitab mee kvaliteeti. Tähelepanelik tasub aga olla mee päritolu koha pealt, kuna eestimaise mee pähe saab reklaamida ka mett kus selle sisaldus on vähemalt 51%!

Samuti on sobilik vahtrasiirup. Vaata  jälle koostist, et oleks 100% vahtrasiirupist valmistatud.

Üks parimaid suhkruid on aga palmisuhkur, mida saadakse palmiõite kristalliseerunud nektarist. See on väga toitainete rikas, sisaldades elutähtsaid vitamiine, mineraale ja fütotaoitaineid, sealhulgas kaaliumi, tsinki, rauda, vitamiine B1, B2, B3 ja B6. Maitseomadustelt sarnaneb toor-roo suhkrule, kuid on veelgi karamellisema, nüansirikkama maitsega. Samuti on palmisuhkur väga madala glükeemilise indeksiga (GI35, roosuhkrul on see poole kõrgem), mille tulemusel glükoos vabaneb verre aeglasemalt, hoides ära ka veresuhkru kiire tõusu. Samuti on palmisuhkur väiksema glükoosisisaldusega. Sobib diabeetikutele ja kaalujälgijatele. Võrdluseks mee GI on 55-60 ja tuntud magustaja maltodekstriini GI on 105.

Kunstlikest magustajatest tuleb juttu edaspidi.