Pöördudes algupäraste taimede juurde, leiame täiuslikumad toiduained!

Pöördudes algupäraste taimede juurde, leiame täiuslikumad toiduained!

Kas teadsid, et enamus metsikult kasvavaid taimi on mitmeid kordi toitainerikkamad kui aretatud sordid, mida me kasvatame peenral? Kas sa teadsid, et liigne virkus ja taimede ülehooldamine kahandab taimede toitainerikkust? Loe edasi, miks see nii on.

Oleme õppinud taimi aretama, geneetiliselt muundama, ristama, pookima ja muud moodi muutma taimede algseid omadusi. Selle tulemusena on meil saadused, mis ei pruugi sugugi meenutada algset taime, samuti ei sisalda nad ka enam niipalju toitaineid. Looduslikus keskonnas on taimed  sunnitud end kaitsma erinevate keskonnategurite eest, tootes selle tarbeks mitmeid antioksüdante, flavonoide ja muidki aineid, mis on meile kasulikud, lausa raviomadustega. Näiteks kõrgmäestikus ja jahedamas keskonnas kasvavad taimed sisaldavad märksa rohkem antioksüdante justnimelt seetõttu, et kliimatingimuste tõttu toodavad sellised taimed enda kaitseks mitmeid keemilisi ühendeid. Kunstlikus keskonnas kasvavad taimed muutuvad aga laisaks kuna inimese poolt on eemaldatud kõik looduslikud vaenlased, loomad, putukad, umbrohi, liigne päike jms. Tulemuseks on vähem toitaineid, mis kaitseks ka meid keskonnamürkide ja saastatuse vastu.

Võtame näiteks jääsalati, mille metsik vorm on väga toitaineterikas ning rohkete raviomadustega. Omab oopiumilaadset toimet, kasutatakse valuvaigisti, unetuse, närvilisuse, hüsteeria, lihasspasmide ja veel muude hädade korral. Meile tuntud jääsalat supermarketite riiulil aga on üks toitainetevaesemaid taimi. Ka välimuselt ei sarnane nad üksteisele. Siin valik pilte metsikust jääsalatist.

Samamoodi on metsmaasikas kordi toitainerikkam koduaia maasikast. Metsmaasikat ja selle lehti ning varsi kasutatakse ka ravimtaimena. Metsikus mustikas on kordades rohkem antioksüdante ja muidki fütotoitaineid võrrldes aretatud sordiga.

metsik banaan
Metsik banaan

Hea näide on ka banaan. Metsik banaan sisaldab 30 korda vähem puuviljasuhkrut kui aretatud banaan ehk see, mida meie teame banaani nime all. Kultiveeritud banaan on väga kõrge suhkrusisaldusega ja tõstab kiirelt veresuhkrut. Seetõttu ei tohiks kaalujälgijad  ja diabeetikud süüa üle poole banaani korraga. Vaata pilte metsikust banaanist siit.

Looduslikus keskkonnas kasvavatel taimedel on vaja ennast kaitsta erinevate keskkonnategurite eest nagu liigne päike, külm, tuul, tooteks selleks otstarbeks antioksüdante. Samuti peavad paljud taimed end muutma samal ajal ka atraktiivsemaks, et neid tolmeldaksid mesilased ja sööksid loomad linnud, mille tulemusel saavad nende seemned levida kaugemale. Kõik see nõuab taimedelt pidevat tööd, et toota vajalikke aineid, kasvada, juured on vaja ajada sügavamale, et saada kätte mullast kõik vajalik.

Süües metsikuid, algupäraseid taimi, kindlustame me endale suurema tõenaosusega kõik vajalikud toitained, mida see taim meile anda suudab. Me ei suuda olla loodusest targemad! Kui muuta taime ühte koostist, siis rikume loodusliku tasakaalu ning kaotame ka toitained. Miks peame niipalju juurde sööma vitamiine? Sest meie toit ei sisalda neid enam piisavas koguses.

Teada on näiteks selline huvitav fakt, et vanad marjapõõsaste ja viljapuude sordid ei tekita nii tugevaid allergilisi reaktsioone, kui uuemad sordid. Lisaks on neis rohkem näiteks c-vitamiini ning ka teisi vitamiine ja mineraale.

Toidu juures on ülimalt oluline selle kvaliteet, mitte niivõrd kvantiteet! Mida vähem ja toitainerikkamaid toiduaineid me sööme, seda tervemad me oleme!
[special_font size=”18″ unit=”px”]Järgmises postituses räägin lähemalt metsikutest taimedest, mida igaüks võiks oma toidulauale lisada.[/special_font]