Söö õuna koos seemnetega!

Söö õuna koos seemnetega!

Seemned on pähklite ja idude kõrval ühed parimad toitainete saamise allikad. Sisaldades mineraalaineid, vitamiine, fütotoitaineid, oomega 3, 6 ja 9 rasvhappeid, aminohappeid ning veel muidki kasulikke ühendeid.

Mittetsitruseliste puuviljade, näiteks kirsi, ploomi, virsiku, nektariini, õuna, aprikoosi seemne tuumad sisaldavad ensüümi nimega amügdaliin, samuti tuntud nime all vitamiin B17. See aine ründab vähirakke ja aitab seeläbi ennetada või isegi paraneda vähist. Puhastatud, konsenteeritud kujul on see kasutuses nime all Laetril. Seda preparaati on kasutatud edukalt vähipatsientide ravis. Põhiliselt on see valmistatud aprikoosi seemne tuumadest. Pikemalt vähiravist selle ensüümi abil saab lugeda siit.

Samas on hoiatatud ka amügdaliini ohtlikuma mõju eest, eriti luuviljaliste (kirss, ploom, virsik, kus amügdaliini sisaldus suurem, kuni 3%) seemnete tuumades, mis lagunedes organismis sinihappeks võib esile kutsuda mürgituse. Põhjalikumat lugemist siit. Mürgistustunnuseks on kõrvetustunne suus ja kurgus, süljevool, rõhumistunne südame piirkonnas, millele lõpuks võib järgneda tõisema mürgituse puhul ka surm. Suurem oht on lastel kuna oma kehakalu kohta võvad saada ka väiksemast kogusest mürgituse. Õunaseemnetes on see kogus väga väike, alla 0,8%. Ühe õuna seemnete söömise tagajärjel kindlasti mürgistust ei teki. Mürgituse võib saada nt 100 ploomi või aprikoosi seemnest. Niipalju me aga üldjuhul ei söö. Liialdada pole kunagi millegagi hea.

Räägitakse, et lapsed teavad vaistlikult seda mis neile kasulik on kui neid mitte rikkuda liigse magusa, rafineeritud, töödeldud, maitsetugevdajaid ja asovärve täis toiduga. Mulle meenub lapsepõlvest, et juba siis armastasin ma väga süüa õuna koos südamikuga, seemned maitsesid eriti hästi kui nad olid valmis e pruunid. Närisin need katki, et kätte saada sisu mis on mõnusa pähklise maitsega. Samuti olen ma alati armastanud süüa apelsini koore alust valget osa, söön siiani ja tuleb välja, et kõik see on tohutult kasulik.

Tsitruseliste koores ja söödavas valges osas leidub limonoide, neid leidub ka küüslaugus ja taimede õlides. Limonoidid võivad kaitsta kopsukudet ja vähendada vähki haigestumise riski, omavad antiseptilisi omadusi ning jaapanis kasutatakse neid sapikivide lahustamiseks.

Kreibi ja apelsini koorealune valge kiht sisaldab veel ka flavonoide, mis on tuntud ka kui P-vitamiin. Flavonoidid on vees lahustuvad taimsed pigmendid, mida esineb rikkalikult kõigis taimedes ja peaaegu kõik taimsed koed on võimelised neid sünteesima. Arvatakse, et neil on antioksüdantseid omadusi, kaitstes maksatoksiinide, kasvajate, viiruste ja mikroobide, allergia ning põletike eest. Nad tugevdavad veresooni, eriti kapillaare, mille ülesandeks on hapniku ja toitainete transport rakkudeni. Samuti suurendavad nad C-vitamiini toimet. Osad uuringud on näidanud ka kae arenemise aeglustumist diabeetikutel. Parimateks allikateks lisaks nimetatule on veel aprikoosid, kirsid, sidrunid, koriander, basiilik.

Enamus seemneid on kaitstud kestaga ja kasulike toitainete saamiseks on vaja need katki närida, et saada kätte see kõige kasulikum tuum. Hea mõte on seemneid purustada köögikombainis ning lisada seda pudrule, müslile, salatisse. Tihtipeale viskame me minema toiduaine parima osa, seemne. Aga proovige neid seemneid süüa ning olete kindlustatud mitemekülgsete toitainetega.