Suhkur polegi valge!?

Suhkur polegi valge!?

Kas teadsid et looduslik, töötlemata suhkur on värvuselt pruun? Valgeks muudab suhkru rafineerimine, mille käigus suhkruroo või suhkrupeedi mahl filtreeritakse, puhastatakse kustutamata lubjaga, aurutatakse, pleegitatakse vääveldioksiidiga, puhastatakse süsihappegaasi või fosvorhappega, tsentrifuugitakse-tulemuseks on kristalne magus mass, ülikõrge sahharoosisisaldusega (99%). Taolise kõrgtöötlemise tulemusena on eemaldatud suhkrust ka kõik vitamiinid, mineraalained, kiudained, mis aitaksid kehal paremini toime tulla suhkru kahjulike mõjudega.

Rafineeritud suhkru kasutamine on kehale suur koormus.
Esiteks tõstab see kiirelt veresuhkrut. Kiirele tõusule järgneb ka kiire langus, tekib pidev veresuhkru kõikumine, mille otseseks tulemuseks on II tüübi diabeet (II tüübi diabeeti haigestumine on kasvanud hüppeliselt laste seas, üheks süüdlaseks rafineeritud suhkru liigtarbimine).

Samuti nõrgendab suhkur immuunsüsteemi, põhjustab rasvumist, aknet, kandidat, kaariest. Seedesüsteemis pesitsevad nn “halvad” bakterid saavad samuti toitu suhkrust, selle liigse tarbimise tulemusel hakkavad nad vohama ja hävitavad ka nn”häid” baktereid. “Head” bakterid on aga väga olulised seedesüstemi toimimisel, soodustavad toitainete lagundamist, kaitsevad viiruste eest ja aitavad kaasa vitamiinide sünteesile (B12 vitamiini süntesitakse soolestikus heade bakterite kaasabil).

Pidage meeles, et valget suhkrut sisaldavad kommide ja shokolaadi kõrval ka tavaline sai, saiakesed, pirukad, koogid, küpsised, laste hommikuhelbed, maisikepikesed, mõningad lihatooted, marinaadid, kastmed, laste kakao, karastusjoogid, enamk kõrrejooke, lisaks ketšup, kohukesed, maitsestatud jogurt, enamik kiirtoidu tooteid (jah hamburgeris on päris suures koguses suhkrut ja ka soola) jne.

Enamik tooteid, mis on suunatud lastele, on kõrge suhkrusisaldusega ning selle tulemusena saavad lapsed varjatult väga suure koguse suhkrut. On arvestatud, et see võib küündida isegi kuni 45 teelusikani päevas. Kujutate te ette, mida selline suhkrukogus kehale teha võib? Hüperaktiivsus, mis on otsene liigse suhkrutarbimise tulemus, on selle kõrval veel väike probleem. On tõestatud, et suhkur tekitab ka sõltuvust, eriti lastel. Tõsisema probleemi korral võivad lastel tekkida koguni võõrutusnähud kui järsult vähendada suhkrukogust toidus.

Kas on veel isu valge suhkru järele?

Missugust suhkrut siis süüa ja mida kasutada magustamiseks? Sellest juba järgmises postituses.

Suurepärane loeng youtubes suhkrust ja selle toimest meie organismile: Robert Lustig “Sugar. The bitter truth”.