Valged laigud küüntel…

Valged laigud küüntel…

…viitavad tsingi puudusele. See on üks sümptomitest, mida saab kõige otsesemalt seostada tsingi puudusega. Lisaks sellele on tsingi puuduse tunnusteks ka sage külmetushaiguste põdemine, nõrk immuunsus. Samuti depressioon, rahutus, närvilisus, maitsetundlikkuse vähenemine(eriti mõru maitse). Vägagi oluline on tsink ainevahetuse stabiliseerijana ja veresuhkru tasakaalustajana, seetõttu kasutatakse ka ühe abivahendina kaalulangetamise puhul. Raskema puuduse korral väljendub tsingi puudus lastel kasvupeetusena.

Tsingi imendumist takistavad näiteks suukaudsed kontratseptiivid kui neid kasutada pikema aja vältel. Rohke kaltsium ja raud toidus ning liigne kohvi tarbimine.

Puudus võib tekkida alkoholismi, rauapreparaatide kasutamise, seedekulgla haiguste ja dieedipiirangute korral.

Muide tsinki sisaldavad kõige rohkem värsked austrid (pole just odav viis tsingi omastamiseks)! Järgnevad kahanevas järjekorras liha, kõrvitsa seemned, ingveri juur, pekaani pähklid, täistera nisu, rukkis, kaer, maapähklid, mandlid, kreeka pähkel, sarapuu pähkel, rohelised herned.  Väga vähesel määral ka petersell, kartul, küüslauk, porgand, täistera nisuleib. Tsingi sisaldus väheneb toidu kuumutamisel.

Tsingi paremaks omastamiseks:

  • Väldi rafineeritud tooteid nagu valge jahu, valge riis ja suhkur, kuna suurem osa toitaineid, kaasa arvatus tsink on kadunud rafineerimise käigus.
  • Leota teravilju, seemneid ja ube vees paar tundi enne toidu valmistamist.
  • Eelista hapendatud teraviljatooteid (leib) mittehapendatutele (kuivikud, crackerid).
  • Eelista niipalju kui võimalik värskeid, koorimata, töötlemata, kuumutamata toiduaineid, need sisaldavad alati rohkem mineraale ja vitamiine.
  • Kui kasutad raua või kaltsiumi preparaate siis väldi nende võtmist koos tsingirikaste toitudega kuna need takistavad tsingi omastamist.
  • Toiduvalmistamise meetoditest eelista aurutamist, grillimist, küpsetamist.Väldi keetmist kuna selle tulemusena eraldub palju mineraalaineid ja vitamiine keeduvette. Erandiks on siin supp kuna supi leemest saame siiski kätte sinna eraldunud mineraalid.