Võimas ravim – Must pässik

Võimas ravim – Must pässik

Tehes oma igapäevast jalutuskäiku metsas, leidsin ootamatult ühelt kasepuult veidra käsnja moodustise – musta pässiku. Olin selle imelistest raviomadustest juba ammu lugenud kuid metsas käies see varem mulle silma pole hakanud. Ma olin tõesti elevil ja asusin uurima, mismoodi seda võiks korjata ja valmistada.

Nii nagu öeldud on tegemist seenega. Sellele seenele on antud selliseid võimsaid nimesid nagu “Kõikide seente kuningas”, “Surematuse seen” jms. Must pässik on üks võimsamaid teadaolevaid raviseeni. Musta pässiku kasutamine ravimina on alguse saanud Venemaalt juba aastast 1200. Musta pässikuga raviti kasvajaid, soolte haavandeid, diabeeti, erinevid soolte haigusi jms. Ka idamaades on sellel seenel pikk ajalugu raviseenena. Viimasel ajal on taas avastatud selle omapärase seene tugevad raviomadused.

Tegin oma seenejahist ka väikese video:

On huvitav fakt, et enne kui seen ilmub tüvel nähtavale, on ta kasvanud puu sees juba umbes 15-20 aastat. Kogu selle aja jooksul talletab seen endasse erinevaid aineid, mida me saame kasutada oma tervise heaks.  Hulgaliste uuringutega on leitud, et must pässik, inglise keeles chaga, sisaldab erinevaid ühendeid, millel on palju tervistavaid omadusi. Musta pässiku kasulikke omadusi:

  • Toetab närvisüsteemi uuenemist
  • On võimas immuunsüsteemi aktivaator
  • Sisaldab betuliinhapet, mis on looduslik antiseptik ja aitab võidelda kehas viiruslikke ja kasvajaid tekitavate ühenditega.
  • Triterpeenid alandavad kolesterooli, parandavad vereringet, puhastavad maksa mürkidest, ravivad hepatiiti, bronhiiti, astmat ja köha.
  • Seenes sisalduv germaanium võitleb vabade radikaalide vastu, puhastab verd, noramaliseerib vererõhku ja võitleb kasvajatega.
  • Aktiviseerib tapjarakkude aktiivsust. Tapjarakud on esimeseks kaitseliiniks kehas haiguste vastu võitlemisel.
  • Sisaldab ka hulgaliselt antioksüdante ja ensüüme ning minerale ja vitamiine (B-rühma vitamiinid, c-vitamiin, magneesium, kroom, raud jt.)

Nimekiri võiks veel pikalt jätkuda kuid siin said üles loetletud tähtsamad omadused.

Kuidas pässikut kasutada?

Seen tuleks kuivatada päikese käes või ahjus 45 kraadi juures. 45 kraadi juures sellepärast, et säilitada ka kasulikke kuid kuumatundlikke seenes sisladuvaid ühendeid. Mina kuivatasin seene puuküttega pliidi kohal. Peale kuivatamist tuleks seen tükeldada ja purustada uhmris, kohviveskis või blenderis. Purustatud ja kuivatatud segu võid kasutada näiteks smuutides. Kõige paremini saame toimeained kätte aga pulbrit kergelt kuumutades. Tee tegemiseks võta umbes 1 spl pulbrit ja kalla peale 1 liiter kuuma (mitte keevat), läbikeedetud vett ja kuumuta saadud vedelikku umbes 2 tundi 45-50 kraadi juures. Mina panin poti puuküttega pliidile ja jätsin selle sinna hommikuni. Saadud teed võid soovi korral lahjendada, kallates juurde sooja vett. Juua võib niipalju kui soovi on, üleannustamist ei ole täheldatud.

 

Kas sina oled kasutanud musta pässikut?